Fikstür Nedir? Kazanım ve Avantajları


Fikstür Nedir? Kazanım ve Avantajları

Zaman kazanımı ve doğruluğu
Hidrolik fikstürlerin en büyük yararı, bileşenlerin sıkıştırılmasında ve sökülmesinde büyük zaman kazandırmasıdır. Hidrolik bağlama için gereken zamanı manuel bağlama için gereken süre ile karşılaştırdığımızda kazanç %90 ile %95 den az değildir. FiksTork Makine hidrolik işlenmiş ürünlerin kullanımı, çevrim sürelerini kısaltarak imalat kapasitesini önemli ölçüde arttırır ve maliyetleri düşürür.
Diğer yandan, en az zaman avantajı kadar önemli bir diğer husus ise hidrolik sıkıştırma sistemlerinin konumsal doğruluğudur. Sıkma kuvvetleri ve konumlandırma hassas ve sürekli tekrarlanabilirdir. Bu , üretim hatalarını azaltır ve kaliteyi sürekli kılar. 
Hidrolik klempleme ile sağlanan üçüncü bir avantaj, karmaşık parçalardan dolayı sıkma alanının optimum kullanımı ve mekanik fikstürlerde el ile erişilemeyen alanlarda bile parça bağlama olanağıdır. Bu, bir fikstür üzerinde eşzamanlı olarak sıkılarak işlenebilecek bileşenlerin sayısını artırabilir.
Temel prensipler
•    Mekanik veya hidrolik bağlamada kullanılan tüm fikstürlerin temel tasarımları aynıdır.
•    Fikstürün yapısı, makine hareketleri ve sıkma kuvvetleri nedeniyle deformasyonları ve titreşimleri önlemek için yeterince rijit ve ağır olmalıdır.
•    İşlenmemiş bileşen başlangıçta yalnızca üç sabit noktada konumlandırılmalı, desteklenmeli ve sıkıştırılmalıdır. İş parçası bu üç sabit noktaya sıkıştırıldığında konum statik olarak belirlenir. Bunu, üç bacaklı bir masanın kararlılığıyla karşılaştırabiliriz.
Üç fonksiyon
Herhangi bir iş fikstürü üç temel fonksiyonu yerine getirmelidir:
a.) Parçayı doğru bir şekilde konumlandırmalı.
b.) Parçayı yeterince desteklemeli.
c.) Parçayı işlemek yeterli kuvvetle sıkın.
Konumlandırma sırasında, iş parçası sabit, limit noktaları ve destek yüzeyleri üzerindedir.
İş parçası daha sonra bu pozisyonda sıkıştırılmalıdır. Böylece kesme kuvvetleri, parçayı işleme sırasında yerinden oynatamaz. Parça, bozulma, titreşim ve torkun üstesinden gelmek için iş parçasının da başka noktalarından desteklenmesi gerekebilir. Fakat bu kuvvetler iş parçasını deforme edebilir ve işleme doğruluğunu etkileyebilir. Bu kuvvetlerin üstesinden gelmek için, iş parçası hafif yay basıncına sahip destek silindirleri ile angaje edilecek (Yaklaşık 9N-15N), Daha sonra hidrolik olarak kilitleneceklerdir.
Üç temel işlevin tümü FiksTork Makine çözümleri ile başarılabilirdir. Üç fonksiyon, doğru sırayla gerçekleştirilmelidir. Bu; uygun silindirlerin doğru zamanlarda (sıralı olarak) etkinleştirilmesi gerektiği anlamına gelir. Normalde bu, mekanik sıralı valfler veya hidrolik sisteme takılmış solenoidle çalışan yön kontrol valfleri ile sağlanır. Hidrolik basınç kuvveti manuel, hava-tahrikli pompalar ve elektro-hidrolik pompalar gibi çeşitli pompalar tarafından sağlanabilir.
Hidrolik Fikstür Aparatları, Hidrolik Fikstür Ekipmanları, Hidrolik Fikstür İmalatı

Referanslarımız

HIZLI TEKLİF AL

ANINDA TEKLİF AL

Size özel teklif hazırlayabilmemiz için hizmetinizi berlirleyip formu eksiksiz doldurunuz...